Menu

9. Risikostyring og regnskab

Det er af væsentlig betydning, at vi som forsikringsselskab ikke påtager os uforholdsmæssige risici. Vi har af den grund brug for at fastsætte præmier på et grundlag, som rummer en sikkerhed for, at vi kan honorere vores forpligtelser både på kort og langt sigt. Dette nødvendiggør et personhenførbart datagrundlag, hvorpå vi kan foretage de nødvendige beregninger, vurderinger og indberetninger. Derudover skal vi efterleve lovkrav til udarbejdelse af regnskab.

9.1 Kategorier af oplysninger vi behandler

  • Civilstand
  • Fødselsdato og CPR-nummer
  • Helbredsoplysninger
  • Information om pårørende
  • Kontaktoplysninger
  • Medlems- skade- og policenummer
  • Oplysning om fagforening
  • Oplysninger der er relevante for skadebehandling
  • Oplysninger om gæld
  • Oplysninger om nuværende og tidligere forsikringsforhold, fx dækninger, skærpede vilkår, skadehistorik mv.

9.2 Retsgrundlaget for behandling af dine personoplysninger

Det er nødvendigt for os at behandle dine personoplysninger til brug for opfyldelse af lov- og myndighedskrav til at kunne drive forsikringsvirksomhed samt dokumentationskrav og indberetningskrav til myndigheder, jf. LFV § 69 og GDPR art. 6, stk. 1, litra c og litra f samt art. 9, stk. 2, litra f i forhold til behandling af helbredsoplysninger:

  • Forsikringsoplysninger behandler vi med henblik på risikostyring som forsikringsselskab, jf. bl.a. reglerne i Solvens II-forordningen. Behandlingen af personoplysninger sker med henblik på at foretage analyser, beregninger, sammenstillinger, statistik og rapportering, navnlig til foretagelse af solvensberegninger og hensættelser, tarifering, bestands- og forløbsrapporter, simuleringer af forventede skadesforløb/risikoafdækning i forhold til de enkelte forsikringsprodukter, produktrentabilitet og i forhold til forsikringsporteføljen som helhed.
  • Regnskabsmateriale behandler vi med henblik på at kunne overholde bogføringslovgivningens krav til registrering, indberetning og opbevaring af regnskabsmateriale.